Crayon Syntax Highlighter v2.4.0 - en to fi translation catalogue (230 entries)

en: Max
fi: Maksimi

en: Min
fi: Minimi

en: Static
fi: Staattinen

en: Pixels
fi: pikseliä

en: Percent
fi: Prosenttia

en: None
fi: Ei mitään

en: Left
fi: Vasen

en: Center
fi: Keski

en: Right
fi: Oikea

en: On MouseOver
fi: Hiiren ollessa alueen päällä

en: Always
fi: Aina

en: Never
fi: Ei koskaan

en: When Found
fi: Jos löytyy

en: On Double Click
fi: Kaksoisklikkauksella

en: On Single Click
fi: Yhdellä klikkauksella

en: An error has occurred. Please try again later.
fi: Tapahtui virhe. Koeta myöhemmin uudellee.

en: Settings
fi: Asetukset

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fi: Oikeutesi eivät riitä tämän sivun katselemiseen.

en: Save Changes
fi: Tallenna muutiokset

en: Reset Settings
fi: Palauta oletukset

en: Height
fi: Korkeus

en: Width
fi: Leveys

en: Top Margin
fi: Ylämariginaali

en: Bottom Margin
fi: Alamariginaali

en: Left Margin
fi: Vasen mariginaali

en: Right Margin
fi: Oikea mariginaali

en: Horizontal Alignment
fi: Vaaka-asettelu

en: Allow floating elements to surround Crayon
fi: Salli elementtien kiertää Crayon

en: Display the Toolbar
fi: Näytä työkalupalkki

en: Overlay the toolbar on code rather than push it down when possible
fi: Näytä kiinteä työkalupalkki

en: Toggle the toolbar on single click when it is overlayed
fi: Näytä tai piilota työkalupalkki yhdellä klikkauksella jos se on koodin päällä

en: Delay hiding the toolbar on MouseOut
fi: Työkalupalkin piilotusviive hiiren poistuessa alueelta

en: Display the title when provided
fi: Näytä otsikko

en: Display the language
fi: Näytä kieli

en: Display striped code lines
fi: Käytä riveillä vuorottelevaa taustaa

en: Enable line marking for important lines
fi: Salli tärkeiden rivien merkintä

en: Display line numbers by default
fi: Näytä rivinumerot

en: Enable line number toggling
fi: Salli rivinumeroiden kytkeminen päälle ja pois

en: Start line numbers from
fi: Aloita rivien numerointi numerosta

en: When no language is provided, use the fallback
fi: Käytä oletusarvoa jos kieltä ei ole määritetty

en: Parsing was successful
fi: Jäsentely onnistui

en: Parsing was unsuccessful
fi: Jäsentely epäonnistui

en: The selected language with id %s could not be loaded
fi: Valittua kiletä (%s) ei voitu ladata

en: Show Languages
fi: Näytä kielet

en: Enable Live Preview
fi: Käytä elävää esikatselua

en: The selected theme with id %s could not be loaded
fi: Valittua teemaa (%s) ei voitu ladata

en: Custom Font Size
fi: Mukautettu kirjasinkoko

en: The selected font with id %s could not be loaded
fi: Valittua kirjasinta (%s) ei voitu ladata

en: Enable plain code view and display
fi: Salli formatoimattoman koodin näyttäminen

en: Enable code copy/paste
fi: Salli koodin leikkaaminen ja liimaaminen

en: Enable opening code in a window
fi: Salli koodin avaaminen ikkunassa

en: Tab size in spaces
fi: Sarkainta vastaava välilyöntien määrä

en: Remove whitespace surrounding the shortcode content
fi: Poista whitespace-merkit lyhytkoodien ympäriltä

en: When loading local files and a relative path is given for the URL, use the absolute path
fi: Käytä paikallisten URL:ien sijaan absoluuttista URL:ää

en: Clear the cache used to store remote code requests
fi: Tyhjennä ulkopuolisten koodien välimuisti

en: Clear Now
fi: Tyhjennä nyt

en: Disable mouse gestures for touchscreen devices (eg. MouseOver)
fi: Estä hiirieleet kosketusnäytöllä

en: Disable animations
fi: Estä animaatiot

en: Disable runtime stats
fi: Estä ajonaikaiset tilastot

en: Log errors for individual Crayons
fi: Kirjoita erillisten Crayonien virheet lokiin

en: Log system-wide errors
fi: Kirjoita järjestelmänlaajuiset virheet lokiin

en: Display custom message for errors
fi: Näytä mukautettu virheilmoitus

en: Show Log
fi: Näytä loki

en: Clear Log
fi: Tyhjennä loki

en: Email Admin
fi: Lähetä sähköpostia ylläpitäjälle

en: Email Developer
fi: Lähetä sähköpostia kehittäjälle

en: Version
fi: Versio

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Hourly
fi: Tunneittain

en: Daily
fi: Päivittäin

en: Weekly
fi: Viikoittain

en: Monthly
fi: Kuukausittain

en: Immediately
fi: Heti

en: Attempt to load Crayon's CSS and JavaScript only when needed
fi: Yritä ladata Crayonin tyylitiedosto ja JavaScripti vain tarvittaessa

en: Followed by your relative URL.
fi: Liitä perään suhteellinen URL.

en: The log is currently empty.
fi: Loki on tyhjä.

en: The log file exists and is writable.
fi: Loki on olemassa ja siihen voi kirjoittaa.

en: The log file exists and is not writable.
fi: Loki on olemassa mutta siihen ei voi kirjoittaa.

en: The log file does not exist and is not writable.
fi: Lokia ei ole olemassa eikä siihen voi kirjoittaa.

en: %d language has been detected. | %d languages have been detected.
fi[0]: %d kieli havaittut.
fi[1]: %d kieltä havaittu.

en: Capture &lt;pre&gt; tags as Crayons
fi: Käsittele &lt;pre&gt; tägit samoin kuin Crayonit

en: Show Mixed Language Icon (+)
fi: Näytä useamman kielen ikoni (+)

en: Allow Mixed Language Highlighting with delimiters and tags.
fi: Salli useamman kielen korostus käyttäen erottimia ja tägejä.

en: Capture Mini Tags like [php][/php] as Crayons.
fi: Käsittele minitägit, kuten [php][/php], samoin kuin Crayonit

en: Enable [plain][/plain] tag.
fi: Salli [plain][/plain] tägit.

en: Disable Mouse Events
fi: Estä hiiritapahtumat

en: Enable plain code toggling
fi: Salli formatoimattoman koodin näyttäminen ja piilotus

en: Show the plain code by default
fi: Näytä oletusarvoisesti formatoimaton koodi

note: translators: plugin header field 'Description'
en: Supports multiple languages, themes, highlighting from a URL, local file or post text.
fi: Tukee useita kieliä, teemoja, koodin hakemista URL-osoitteen avulla, paikallisia tiedostoja ja julkaisun sisäistä koodia.

en: Donate
fi: Lahjoita

en: General
fi: Yleinen

en: Theme
fi: Teema

en: Font
fi: Kirjasin

en: Metrics
fi: Asettelu

en: Toolbar
fi: Työkalupalkki

en: Lines
fi: Rivit

en: Code
fi: Koodi

en: Languages
fi: Kielet

en: Files
fi: Tiedostot

en: Misc
fi: Muut

en: Debug
fi: Virheenjäljitys

en: Errors
fi: Virheet

en: Log
fi: Loki

en: About
fi: Ohjelmasta

en: Enqueue themes in the header (more efficient).
fi: Sisällytä teemat header:iin (tehokkuussyistä).

en: Enqueue fonts in the header (more efficient).
fi: Sisällytä kirjasimet header:iin (tehokkuussyistä).

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Theme Editor
fi: Teeman muokkain

en: Always display scrollbars
fi: Näytä vierityspalkit aina

en: Disable enqueuing for page templates that may contain The Loop.
fi: Estä silmukan sisältävien teemojen sisällyttäminen.

en: Load Crayons only from the main Wordpress query
fi: Lataa Crayonit vain pääwordpressin kyselyistä

en: Back To Settings
fi: Takaisin asetuksiin

en: Translators
fi: Kääntäjät

en: Toggle Plain Code
fi: Näytä tai piilota formatoimaton koodi

en: Open Code In New Window
fi: Avaa koodi uudessa ikkunassa

en: Toggle Line Numbers
fi: Rivinumerot päälle tai pois päältä

en: Contains Mixed Languages
fi: Sisältää useita kieliä

en: Hide Log
fi: Piilota loki

en: Press %s to Copy, %s to Paste
fi: %s kopio, %s liittää

en: Tags
fi: Tägit

en: Inline Margin
fi: Inline mariginaali

en: Capture Inline Tags like {php}{/php} inside sentences.
fi: Tulkitse inline-tägit kuten {php} {/php} myös lauseiden sisällä

en: Capture `backquotes` as &lt;code&gt;
fi: Tulkitse `taakse kallistuvat heittomerkit` samoin kuin &lt;code&gt;

en: Allow Crayons inside comments
fi: Salli Crayonit kommenttien sisällä

en: Wrap Inline Tags
fi: Rivitä inline tägit

en: Tag Editor
fi: Tägimuokkain

en: Decode HTML entities in code
fi: Tulkitse HTML koodin sisällä

en: Decode HTML entities in attributes
fi: Tulkitse HTML attribuuttien sisällä

en: Use %s to separate setting names from values in the &lt;pre&gt; class attribute
fi: Käytä %s-merkkiä erottamaan nimiä ja arvoja &lt;pre&gt; luokan attribuuteissa

en: Add Crayon Code
fi: Lisää Crayon koodi

en: Edit Crayon Code
fi: Muokkaa Crayonin koodia

en: Add
fi: Lisää

en: Save
fi: Tallenna

en: Title
fi: Otsikko

en: A short description
fi: Lyhyt kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: Marked Lines
fi: Korostetut rivit

en: (e.g. 1,2,3-5)
fi: (esim. 1,2,3-5)

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Paste your code here, or type it in manually.
fi: Liitä tai kirjoita koodi tähän.

en: Relative local path or absolute URL
fi: Suhteellinen polku tai absoluuttinen URL

en: If the URL fails to load, the code above will be shown instead. If no code exists, an error is shown.
fi: Jos URL ei lataannu näytetään ylläoleva koodi. Jos mitään koodia ei ole näytetään virheilmoitus.

en: If a relative local path is given it will be appended to %s - which is defined in %sCrayon &gt; Settings &gt; Files%s.
fi: Annettuun suhteelliseen polkuun lisätään eteen %s, se on määritetty %sCrayon &gt; Asetukset &gt; Tiedostot%s.

en: Change the following settings to override their global values.
fi: Seuraavilla asetuksilla voit poiketa oletusarvoista.

en: Only changes (shown yellow) are applied.
fi: Oletusarvoista poikkeavat muutokset näytetään keltaisina.

en: Future changes to the global settings under %sCrayon &gt; Settings%s won't affect overridden settings.
fi: Tulevat muutokset globaaleihin asetuksiin (%sCrayon &gt; Asetukset%s) eivät vaikuta näihin muutoksiin.

en: Remove Crayons from excerpts
fi: Poista Crayonit leikkeistä

en: Toggle Line Wrap
fi: Rivitys päälle tai pois päältä

en: Posts
fi: Julkaisut

en: Enable line ranges for showing only parts of code
fi: Salli rivialueet jotka näyttävät vain osan koodista

en: Wrap lines by default
fi: Rivitä oletuksena

en: Enable line wrap toggling
fi: Salli rivityksen päälle ja pois päältä kytkeminen

en: Show Crayon Posts
fi: Näytä Crayon-julkaisut

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Blank lines before code:
fi: Tyhjiä rivejä ennen koodia:

en: Blank lines after code:
fi: Tyhjiä rivejä koodin jälkeen:

en: Convert Legacy Tags
fi: Muunna käytöstä poistuvat tägit

en: No Legacy Tags Found
fi: Käytöstä poistuvia tägejä ei löytynyt

en: Display Tag Editor settings on the frontend
fi: Näytä tägimuokkaimen asetukset pääpalvelussa (frontend)

en: Don't Highlight
fi: Älä korosta

en: Line Range
fi: Rivialue

en: (e.g. 3-5 or 3)
fi: (esim. 3 tai 3-5)

en: Expand Code
fi: Laajenna koodi

en: Inline Tag
fi: Inline-tägi

en: Block Tag
fi: Lohkotägi

en: Click To Expand Code
fi: Laajenna koodi klikkaamalla

en: Prompt
fi: Kehote

en: Value
fi: Arvo

en: Alert
fi: Varoitus

en: No
fi: Ei

en: Yes
fi: Kyllä

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Change Code
fi: Korvaa koodi

en: Refresh
fi: Virkistä

en: Posted
fi: Julkaistu

en: Modifed
fi: Muokattu

en: Contains Legacy Tags?
fi: Onko poistuvia tägejä?

en: Duplicate
fi: Tee kopio

en: Submit
fi: Lähetä

en: Delete
fi: Poista

en: Duplicate a Stock Theme into a User Theme to allow editing.
fi: Tee teemasta kopio jota voit muokata.

en: Change the %1$sfallback language%2$s to change the sample code or %3$schange it manually%4$s. Lines 5-7 are marked.
fi: Vaihtamalla %1$soletuskielen%2$s esimerkin koodi muuttuu. Voit myös %3$smuuttaa sitä käsin%4$s. Esimerkissä rivit 5-7 ovat korostettuja.

en: Add More
fi: Lisää enemmän

en: Line Height
fi: rivin korkeus

en: Minimize code
fi: Minimoi koodi

en: Expand code beyond page borders on mouseover
fi: Salli rivien jatkua alueen yli reunan kun hiiri on alueen päällä

en: Enable code expanding toggling when possible
fi: Salli koodin laajennus ja pienennys kun se on mahdollista

en: Remove &lt;code&gt; tags surrounding the shortcode content
fi: Poista &lt;code&gt; tägit lyhytkoodien sisällön ympäriltä

en: Capture Inline Tags
fi: Käsittele inline-tägit

en: Capture &lt;code&gt; as
fi: Käsittele &lt;code&gt;-tägit kuten

en: Using this markup for Mini Tags and Inline tags is now %sdepreciated%s! Use the %sTag Editor%s instead and convert legacy tags.
fi: Tämä minitägien merkintätapa on %spoistumassa%s! Käytä niiden sijaan %stägimuokkainta%s ja muunna poistuvat tägit.

en: Display the Tag Editor in any TinyMCE instances on the frontend (e.g. bbPress)
fi: Näytä tägieditori kaikissa TinyMCE:n ilmentymissä (esim. bbPressissä)

en: Cancel
fi: Peruuta

en: User-Defined Theme
fi: Käyttäjän muokkaama teema

en: Stock Theme
fi: Jakelun mukana tuleva teema

en: Success!
fi: Onnistui!

en: Failed!
fi: Epäonnistui!

en: Are you sure you want to delete the "%s" theme?
fi: Haluatko varmasti poistaa teeman "%s"?

en: Delete failed!
fi: Poisto epäonnistui!

en: New Name
fi: Uusi nimi

en: Duplicate failed!
fi: Kopiointi epäonnistui!

en: Please check the log for details.
fi: Katso yksityiskohdat lokista.

en: Are you sure you want to discard all changes?
fi: Haluatko varmasti hylätä kaikki muutokset?

en: Editing Theme: %s
fi: Muokataan teemaa: %s

en: Creating Theme: %s
fi: Luodaan teema: %s

en: Submit Your Theme
fi: Tallenna teema

en: Submit your User Theme for inclusion as a Stock Theme in Crayon! This will email me your theme - make sure it's considerably different from the stock themes :)
fi: Lähetä muokkaamasi teema Crayonille lisättäväksi jakeluun. Teema lähetetään minulle sähköpostitse - varmista, että teemasi poikkeaa riittävästi jakelun teemoista.

en: Message
fi: Viesti

en: Submit was successful.
fi: Lähetys onnistui.

en: Submit failed!
fi: Lähetys epäonnistui!

en: Information
fi: Tietoa

en: Highlighting
fi: Korostus

en: Frame
fi: Kehys

en: Line Numbers
fi: Rivinumerot

en: Background
fi: Tausta

en: Text
fi: Teksti

en: Border
fi: Reuna

en: Top Border
fi: Yläreuna

en: Bottom Border
fi: Alareuna

en: Right Border
fi: Oikea reuna

en: Hover
fi: Leijutus

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Pressed
fi: Painettu

en: Pressed & Hover
fi: Painettu ja leijutus

en: Pressed & Active
fi: Painettu ja aktiivinen

en: Buttons
fi: Napit

en: Normal
fi: Normaali

en: Striped
fi: Raidallinen

en: Marked
fi: Merkitty

en: Striped & Marked
fi: Raidallinen & merkitty
